TOMASZ KASPRZYK
Kasprol
Strona domowa
Felietony
Recenzje
Radio - od A do Zet
Foto
CD i DVD
Koncerty
Kasprolius
Wywiady
Kontakt
3 Doors Down
Brian Johnson
Carlos Santana
Cypress Hill
Dave Gahan
Glenn Hughes
Iron Maiden
Lemmy Kilmister
Ozzy Osbourne
Queen
Paul Gilbert
Ray Wilson
Robert Trujillo
Taria Turunen
TAPFS
3 Doors Down

Tworzycie zespół także w życiu ? Czy tylko na scenie ?

Na pewno to  pochłania nas w całości , wszystkich razem i każdego. Piszemy razem , jako całość. To, co jest w nas nietypowe jako zespole to to , że byliśmy paczką kumpli na długo zanim zaczęliśmy grać. Zakumplowanie się było podstawą i zasadą działania zespołu. Pracujemy razem , nie mamy jakiejś z góry ustalonej zasady pisania piosenek , schodzimy się jak koledzy czy krewni. Siadamy i piszemy piosenki. Nieważne kto zastanawia się nad partią dla danego instrumentu. 

Jak wygląda u Was proces tworzenia ?

Na pewno nie jest tak , że przychodzi jeden człowiek i mówi , jak mają brzmieć piosenki. Stanowimy drużynę , gramy zespołowo. Nie ma jakiegoś Boga wśród nas i bardzo dobrze , że nikt nie chce przejąć takiej roli. Dla mnie wszystko , co robimy zmierza w kierunku grania na scenie. Bycie na scenie to najlepsze zakończenie tego , co robimy : wchodzimy do studia , nagrywamy , piszemy piosenki i na koniec trafiamy na scenę. Stajemy przed publicznością i orientujemy się , że wzajemne oddziaływania po obu stronach sceny to to , o co chodzi , gdy grasz w zespole rockowym.

Co dla Was jest ważniejsze – koncerty, czy praca w studio ?

Lubimy koncerty. Oczywiście, ale lubimy także siedzieć w studio. Bardzo lubię , jak stwarzamy sobie dobry klimat w studiu i jak dobrze się bawimy. Ale jak przychodzi co do czego , to tak naprawdę liczy się tylko scena i to , że na niej tworzymy klimat miłości. 

A co na to Wasze żony ?

Małżeństwo to ciągła praca. Zawsze. Nigdy nie jest tak , że ona się skończyła , chyba że jesteś żonaty od pięćdziesięciu lat. Moja żona wymaga więcej niż zachowania , jakby to było hobby. Ona mnie wspiera , ja wspieram ją – ale to zawsze ciągła praca.

Są sprawy , które mojej żonie mniej się podobają , ale są i takie , która uwielbia.

A nie jest tak, że dziewczyny chcą Was jako muzyków rockowych ?

Nie , naprawdę. Po jakimś czasie orientujesz się , że to nie o to chodzi. Oczywiście , widzisz piękne dziewczyny , ale mówisz sobie , że ta , którą widzisz jest po prostu piękną dziewczyną. Nic więcej o niej nie myślisz , nie masz nic na myśli poza tym , że jest w porządku , jest ładna i to wszystko. I chwała Bogu.

Teraz poważnie - zamierzacie się ożenić ?

No nie , co to to nie. Mi osobiście trudno przychodzi pogodzić się z tym wszystkim , co jest w poważnym związku. Mam dziewczynę , ale wolę skoncentrować się na karierze , tym bardziej, że idzie nam bardzo dobrze , co sprawia mi frajdę. Trudno było by mi trwać w bardzo poważnym związku , kariera jest bardzo absorbująca. Ożeniłem się z muzyką i nie szukam rozwodu.

Macie poczucie pełnej satysfakcji z tego co robicie ?

Nigdy nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani , nigdy nie będziemy do końca zadowoleni z siebie , nigdy też nie uspokoimy się, jeśli chodzi o naszą karierę. Oczywiście trzeba cieszyć się z tego , co mamy w życiu , ale z drugiej strony nie może ci wystarczać to , co masz. Jeśli musiałbyś iść na kompromis , zrezygnować z tego , w co wierzysz. Wydaje mi się , że teraz jesteśmy zaledwie w połowie drogi i jeszcze długo będziemy robić to , co teraz robimy. Niby coś osiągnęliśmy , ale z drugiej strony nie chcemy stawać w pół drogi. Cały czas chcemy nagrywać piosenki i będziemy to robić także wtedy , gdy będziemy starzy , brzydcy i łysi. Tworzenie muzyki nadal będzie nam sprawiać frajdę. Będziemy wierzyć w siebie.

Słuchacie także własnych płyt ?

Tak , słuchamy naszej muzyki , ale nie po trasie koncertowej. Niespecjalnie słuchamy czegoś , co sami nagraliśmy po to tylko , by się zainspirować. Za to może tak być , gdy w samochodzie złapiemy coś w radiu. W sumie słuchamy różnorodnej muzyki , od country do rocka , każdej. Mogę powiedzieć , które płyty konkretnie mam teraz w odtwarzaczu , ale poza tym słuchamy dużo różnej muzyki.